“Hükümler açıkça bellidir!”

  • Haber7

Türkiye bugün yerel seçimler için sandık başına gidiyor. Gelecek 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için sandık başına giden vatandaşları ve sandık başında duran görevlileri bilgilendirme amacıyla Cumhurbaşkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezinden bir açıklama geldi. Hangi şartlarda oyların geçerli ve geçersiz sayılacağını belirten paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

“Oy verme işlemi sırasında ‘kırık mühür, yırtık zarf, hatalı basılmış oy pusulası’ gibi yaşanacak teknik sorunlar, tüm siyasi partilerin temsilcilerinin bulunduğu sandık kurulunun denetimindedir.

Sandık kurulu tarafında, oy verme işlemi için gelen mühürlerden birinin kırık olduğunun tespit edilmesi halinde, ilçe seçim kurulundan yeni mühür ikame edilmektedir. Yırtık veya hatalı basım olduğu tespit edilen pusula kullandırılmamakta ve tutanak altına alınmaktadır. Her sandık için gönderilen yedek pusulalar, bu tarz durumlar için kullanılarak seçmenin oyunu kullanması sağlanmaktadır.

“LEKE VEYA ÇİZİK BULUNSA DAHİ BUNUN ÖZEL İŞARET KOYMAK AMACIYLA YAPILDIĞI KESİN OLARAK ANLAŞILAMAYAN ZARFLAR GEÇERLİ SAYILMAKTADIR”

Ayrıca, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun’a göre;

Üzerinde sandık kurulu mührü bulunmamasına rağmen Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı, amblemi ve ilçe seçim kurulu mührü bulunan zarflar ile üzerinde leke veya çizik bulunsa dahi bunun özel işaret koymak amacıyla yapıldığı kesin olarak anlaşılamayan zarflar geçerli sayılmaktadır.

Kanunun 101’inci maddesinde;

  • 1- Zarfların açılması veya oyların okunması sırasında yırtılması

  • 2- Bütünlüğü bozulmaksızın bir kısmının kazaen yırtılması

  • 3- Herhangi bir şekilde lekelenmiş olup da bunun özel olarak işaret koymak amacıyla yapıldığının anlaşılamaması verilen oyu geçersiz kılmamaktadır.

Hükümleri açıkça belirtilmiştir.”

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir