ABD’de bir ilk: Okula saldırı gerçekleştiren gencin anne ve babası hapis cezasına çarptırıldı

T24 Dış Haberler

ABD’nin Michigan eyaletinin Oxford kentinde 2021 yılında yaşanan okul saldırısında dört öğrenciyi öldüren gencin anne ve babası, “kasıtsız adam öldürme” suçundan hüküm giydikten haftalar sonra 10 ila 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Her biri 15 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya olan James Crumbley ve Jennifer Crumbley, olaydan günler sonra Detroit’teki bir depoda tutuklanmalarından bu yana iki yılı aşkın bir süredir cezaevinde bulunuyor. Ayrı ayrı yargılanmalarına rağmen cezaları Oakland County mahkeme salonunda birlikte verildi.

Crumbley çifti, çocukları tarafından gerçekleştirilen okul saldırısından cezai olarak sorumlu tutulan ilk ebeveyn oldu. 

Oakland Bölge Mahkemesi Yargıcı Cheryl Matthews, James Crumbley’nin “evde silah ya da silahların yanı sıra mühimmata da sınırsız erişim sağladığını”, Jennifer Crumbley’nin ise “bu silahların kullanımını ve bulundurulmasını yücelttiğini” söyledi.

Crumbley’ler hüküm verilmeden önce ailelere ve mahkemeye hitap etti.

Jennifer Crumbley, “Bugün burada Hana, Tate, Madisyn, Justin’in aileleri ve 30 Kasım 2021’den etkilenen herkes için en derin üzüntülerimi ifade etmek için oturuyorum. Sizden af dilemek için değil, çünkü bunun ulaşılamaz olduğunu biliyorum, ama neden olunan acı için en içten özürlerimi ifade etmek için buradayım. Hayatımın geri kalanında kendi iç hapishanemde olacağım” dedi. 

James Crumbley de “Bu mahkemeye doğrudan hitap etmeden önce, daha önce hiç yapamadığım bir şeyi yapmak istiyorum… Çocuklarını kaybeden ailelerin yaşadığı acıyı ve ıstırabı hayal bile edemediğimi söylemek istiyorum” ifadelerini kullandı. 

Ayrı ceza notlarında savcılar, ebeveynlerin “tüyler ürpertici bir pişmanlık eksikliği” gösterdiklerini söyleyerek hakimden her bir ebeveynin 10 ila 15 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmasını istemişti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir