42 Kişiye Mezar Olmuştu, Sebebi 16 Ay Sonra Geldi

Tükiye’de 10 ili etkileyen merkez üssü Kahramanmaraş olan deprem faciasında Maraş’taki Bad-ı Saba Konutları’nın yıkılmasıyla 42 kişinin hayatını kaybetmesine 17 kişinin de yaralanmasına yol açtı.

İKİ RAPORDA SORUMLU KİŞİ BULUNMAMIŞTI

İki raporda da sorumluluk bulunmaması ve 2007 deprem yönetmeliğine uygun yapıldığı belirtilerek, “Proje, yapım ve iş bitimim aşamalarında tarafımıza ulaşan bilgiler doğrultusunda herhangi bir sorumlu kişi bulunmamaktadır” denildi. Bunun üzerine başlayan süreç, yeni bilirkişi raporuyla derinleşti.

Konya Teknik Üniversitesi tarafından hazırlanan bu rapor, müteahhit, yapı denetim firması ve jeoloji mühendisinin asli kusurlu olduğunu belirterek, binanın yıkılmasının nedenlerini açıkladı.

MÜTEAHHİT, YAPI DENETİM FİRMASI VE JEOLOJİ MÜHENDİSİ ASLİ KUSURLU

Buna göre, binanın donatı detayları ve zemin iyileştirme çalışmalarının yetersiz olması, yapısal hataların öne çıkan sebepleri arasındaydı. İlk bakışta projenin ve yapımın yönetmeliklere uygun olduğu belirtilmiş olsa da, detaylı inceleme bu iddiaları çürüttü. İmar izni ile ilgili belirsizlikler de ortaya çıktı; imar izni 15 kata kadar çıkartılmış olsa da, ruhsat tarihinde bu duruma giren bir tarih belirlenememişti.

Son raporda ortaya çıkan eksiklikler ve usulsüzlükler, sorumluları belirginleştirdi. Müteahhit, yapı denetim firması ve jeoloji mühendisi asli kusurlu olarak belirlenirken, diğer görevliler ise tali kusurlu olarak nitelendirildi.

“ŞİMDİ SIRA ADALETTE”

Bad-ı Saba Konutları’nda yakınlarını kaybedenler, yeni raporun çok önemli olduğunu belirtti. Binada annesi ile 3 oğlunu kaybeden Nuri Gülçin, ilk günden bu yana binanın yıkılmasıyla ilgili dile getirdikleri iddiaların, son raporla gerçek olduğunun ortaya çıktığını söyledi. Sorumluların cezalandırılmasını beklediklerini kaydeden Gülçin, şöyle konuştu:

“Biz depremin ilk gününden bu yana Bad-ı Saba Konutları’nın zemininin bataklık olduğunu, yapılan zemin etüdünün sadece kağıt üzerinde yapıldığını, müteahhidin, bariz demir ve işçilik hatası yaptığını, yapı denetimin buraya gelmeden sadece masa başında ‘Burayı denetledim’ diyerek rapor verdiğini iddia ediyorduk. Konya Üniversitesi’nden gelen rapor da bizim söylediklerimiz sadece iddia ile kalmadı doğrulanmış oldu. Şimdi sıra adalette. Biz adaletten buranın sorumlularının en ağır şekilde yargılanmasını ve ceza almalarını istiyoruz. Burayı usulüne uygun değil de usulüne uydurarak yapmışlar ve bu da katliama neden olmuştur. Bunun da hesabının en ağır bir şekilde sorulmasını istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir